Το παιχνίδι του πρώτου τελικού του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό θύμισε τις «χρυσές εποχές» του βόλεϊ, ενώ καθήλωσε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο ή το είδαν στην τηλεόραση αφού η νίκη των «πράσινων» με 3-2 σετ ήρθε μετά από σπουδαία ανατροπή.

Τα σετ ήταν 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15 σε 149 λεπτά πολύ όμορφου παιχνιδιού. Μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου τελικού ήταν ο 20χρονος (τα κλείνει την Κυριακή) Αλέξανδρος Ράπτης του Παναθηναϊκού, αν και δύσκολα μπορεί να βρει κανείς παίκτη που υστέρησε στον χθεσινό αγώνα.

Ο Πατρινός ακραίος/διαγώνιος ήταν εντυπωσιακός στην επίθεση αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (14/29 επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 24% υπ., 5% αρ.). Μάλιστα, στο κρίσιμο πέμπτο σετ είχε 3 απανωτούς άσους, με τους οποίους το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά 10-7.

Ο Ράπτης όχι μόνο ήταν ουσιαστικός, αλλά και απολαυστικός αφού τα χτυπήματά του σε κάποιες φάσεις ήταν πραγματικές «οβίδες». Ακόμα περισσότερο εντυπωσίασε η αγωνιστική συμπεριφορά του που θύμισε παίκτη μεγαλύτερης ηλικίας και πολύ περισσότερων παραστάσεων.

Η νίκη του Παναθηναϊκού μπορεί να θεωρηθεί ιστορική, αφού, όπως σημειώνει το voleyleague.gr:

• Είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στην ιστορία του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και η πρώτη σε τελικό μετά τον τελικό Κυπέλλου του 2010.
  • Είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού (εντός ή εκτός έδρας) από τις 21/3/2015 όταν οι «πράσινοι» είχαν νικήσει πάλι στο «Μελίνα Μερκούρη» για το πρωτάθλημα της σεζόν 2014-15.
  • Επίσης, είναι η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στου Ρέντη για το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» από τις 6/10/2013 όταν είχε ηττηθεί 3-2 από την ΑΕΚ.

Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου στις 18.00 με μετάδοση από την EΡΤ Sports.